z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Wnioski przyjmowane będą od 04 marca 2024 r. do 08 marca 2024 r.
Za dzień złożenia wniosku przyjmuje się dzień wpływu wniosku do Urzędu.
Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy może złożyć wyłącznie pracodawca. Pracodawcą
w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Środki z KFS w obecnym naborze będą przyznawane wyłącznie pracodawcom, których wnioski spełniają co najmniej jeden z priorytetów wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego określonych przez Ministra właściwego ds. pracy.
Priorytety wydatkowania KFS w roku 2024
Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania KFS w 2024r
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu radziejowskiego lub województwa kujawsko-pomorskiego.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
Priorytet adresowany jest do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły prace po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. W ramach powyższego priorytetu mogą również skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania.
Pracodawca składając wniosek w ramach priorytetu trzeciego musi oświadczyć we wniosku, iż uczestnik kształcenia spełnia jeden z powyższych warunków priorytetu.
Warunki powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej nie muszą być spełniane łącznie.
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Wnioskodawca składając wniosek w ramach tego priorytetu musi udowodnić, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę planowaną do objęcia kształceniem.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Aby skorzystać ze środków KFS w ramach niniejszego priorytetu Pracodawca musi posiadać przeważające PKD w jednym z poniższych kodów:
29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
29.10.C Produkcja autobusów,
29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Do tych potrzeb można zaliczyć, w szczególności:
doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Niniejszy priorytet ma służyć wsparciu przedsiębiorców i kadry zarządzającej w nabywaniu umiejętności w zakresie prawidłowej identyfikacji ryzyk towarzyszących danej działalności gospodarczej, umiejętności prawidłowej oceny sytuacji finansowej, trafnej oceny symptomów zwiastujących nadchodzący kryzys finansowy w danej firmie, a nade wszystko umiejętności znajdowania konkretnych sposobów i rozwiązań przezwyciężania trudności i umiejętności budowania długofalowej odporności na kryzysy, aby pomimo trudności firma mogła przetrwać na rynku.
W szczególności wspierane powinny być szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą analizowania sytuacji finansowej, pozwalają na poznanie w praktyce narzędzi do controllingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, podczas których omówione zostaną przypadki odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także uczące pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów.
Pracodawca może wnioskować o środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
z przeznaczeniem na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku
z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS, - kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą
egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych; - badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
Wysokość dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników
i pracodawcy wynosi 80 % kosztów, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika lub 100 % kosztów w przypadku mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy uwzględniane jest:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy; (brane będzie pod uwagę badanie Barometr zawodów 2024 zarówno dla powiatu radziejowskiego jak i dla województwa kujawsko – pomorskiego) - koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku; - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (przyznany limit podstawowy środków KFS i limit środków rezerwy KFS).
W przypadku dużego zainteresowania środkami KFS Starosta zastrzega sobie prawo
do wprowadzenia dodatkowych kryteriów tj.: jeden uczestnik może w ramach naboru skorzystać z jednej formy kształcenia.
Wnioski o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostaną rozpatrzone w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Pracodawca może złożyć wniosek o sfinansowanie z KFS tylko takiej formy kształcenia ustawicznego, która jeszcze nie została rozpoczęta. Udział pracowników w danej formie kształcenia może się rozpocząć dopiero po zawarciu stosownej umowy, pomiędzy PUP a wnioskodawcą. Kształcenie musi zakończyć się w danym roku kalendarzowym.
Formularz wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy dostępny poniżej.
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy składać:
- elektronicznie za pośrednictwem platformy https://epuap.gov.pl (adres skrytki: Pupradziejow/SkrytkaESP)
- korespondencyjnie na adres Powiatowy Urząd Pracy, ul. Kościuszki 20/22, 88 – 200 Radziejów (brana będzie pod uwagę data wpływu do tut. urzędu)
- osobiście, pokój 25 w godz. 8.00 – 14.00.
Szczegółowych informacji udziela: Dorota Czynszak – tel. 54 285 29 91 ( wewnętrzny 3 następnie 4)